O Hejného matematiku se přetahují dvě nakladatelství. Fraus dal na propagaci metody 40 milionů, profesor Hejný ale vydal novou učebnici
O práva na učebnici alternativní výuky matematiky podle profesora Milana Hejného se dohadují dva nakladatelé, Fraus a H-mat. Oba už knihy s touto metodou vydávají. Zatímco nakladatelství Fraus publikovalo Hejného matematiku pro první třídy základních škol poprvé před deseti lety, učebnice H-matu se na trhu objevily teprve nedávno. Problémem jsou staré smlouvy, které původně profesor Hejný s Frausem uzavřel. Spor by mohl skončit u soudu.
Jiří Fraus se k otázce HN, zda na H-mat podá žalobu, nechtěl vyjádřit, připravuje však právní podklady. Hejný se hájí tím, že žádné smlouvy neporušil.
S Hejným začal Fraus spolupracovat v roce 2005. S matematikem uzavřel smlouvu a postupně vytvořil pracovní učebnice i příručky pro učitele pro jednotlivé ročníky prvního stupně. Hejný ale na konci roku 2013 založil novou obecně prospěšnou společnost H-mat, která začala loni v září vydávat učebnice s jeho metodou výuky.
Fraus tvrdí, že profesor Hejný porušil exkluzivní dohodu s nakladatelstvím. „Kromě toho ve svém marketingu společnost H-mat zcela zjevně využívá nepravdivé informace. Například to, že publikují ‚nové vydání‘ učebnic vydaných naším nakladatelstvím. Zároveň na svých webových stránkách uvádějí různé statistiky o rozšíření učebnic Hejného metody, jako by se jednalo o učebnice jejich, přičemž se jedná pouze a jen o rozšíření učebnic nakladatelství Fraus,“ uvedl Fraus. Podle něj se mu snaží H-mat přebrat zákazníky.
Do zavedení Hejného metody, učebnic a propagace Fraus podle svých slov investoval přes 40 milionů korun. Označuje to za největší soukromou investici do nové metody výuky v českých základních a středních školách od roku 1989. Podle dat České školní inspekce se matematika podle Hejného vyučuje ve více než 750 ze 4100 základních škol.
Hejný však oponuje tím, že H-mat založil s cílem komplexního šíření a výzkumu metody. S Frausem si původně spolupráci představoval jinak a žádné smlouvy podle svých slov neporušil.
„Smlouva byla na konkrétní dílo, nikoliv zákaz tvorby nových děl a jejich šíření. Jiná nová díla, navíc vytvořená s odlišným autorským kolektivem, mohu tvořit a šířit, alespoň jsem o tom přesvědčen,“ reagoval Hejný. Založením H-matu chtěl promítnout výsledky pokračujícího výzkumu a pilotáže do ucelené řady učebnic, odlišných od těch, které vydává Fraus.
„Nebereme nikomu byznys. Na trhu se v tuto chvíli pohybují dvě sady učebnic od dvou různých nakladatelství. Je zcela běžné, že v tradiční výuce se vyskytuje několik typů učebnic v jednotlivých předmětech,“ doplňuje Hejného ředitel společnosti H-mat Tomáš Rychecký. V konkurenci vidí spíše výhodu, nevnímá ani to, že by firmy byly ve sporu. „Čím více bude mít učitel na výběr, tím lépe,“ dodává ředitel.
Fraus ale poukazuje i na podobnou grafickou úpravu učebnic. „Je zjevné, že se H-mat snažil okopírovat naše dílo maximálně možným způsobem,“ myslí si.
Šárka Mrázová 3. 1. 2019
Zdroj: Hospodářské noviny